Petri 7s z zielonym okiem

Petri 7s.

Petri 7s.

 

Założone w roku 1907 japońskie zakłady fotograficzne Kuribayashi (栗林写真工業) w latach 60. zmieniły nazwę na „Petri Camera Co.”. Etymologia nazwy Petri nawiązuje do Św. Piotra, a celem zmiany było poprawienie wizerunku wewnątrz Japonii (wtedy w Japonii panowała moda na Zachód i zachodnie nazwy) oraz wypromowanie jej produktów na rynkach eksportowych.

 

Petri 7s.

Petri 7s.

 

W roku 1963 wprowadzono do sprzedaży opisywany w tym artykule model Petri 7S Circle-Eye System, który okazał się niezwykle popularny także wśród profesjonalistów i który nadal – choć firma dawno już przestała istnieć – cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w kręgach osób uprawiających fotografię uliczną. Aparat ten produkowano w różnych odmianach aż do roku 1973 (Karen Nakamura podaje, że nawet do roku 1976).

 

Petri 7s.

Petri 7s.

Istnieją dwie wersje 7s: z obiektywem 45 mm f=2,8 oraz z obiektywem 45 mm f=1,8. Średnica filtra: 52 mm. Migawka od 1 do 1/500 s + B + samowyzwalacz. Producent podaje w instrukcji siłę wymaganą do naciśnięcia spustu migawki: 200 g.

10 lat po wypuszczeniu 7s wprowadzono wersję zmodernizowaną 7sII. Różniła się tylko mechanizmem migawki (XV zamiast MVE) i wprowadzeniem gorącej stopki lampy błyskowej.

 

Petri 7s.

Petri 7s.

 

Petri 7s.

Petri 7s.

 

Petri 7s nie należy do najpiękniejszych aparatów. Pomysł z liniami skośnymi zbiegającymi się od okna celownika i od tabliczki z nazwą aparatu ku obiektywowi jest zupełnie nietrafiony. Do tego „kosmicznego” wzornictwa zupełnie nie przystaje widoczne od góry stylizowane logo Petri nawiązujące wzornictwem do lat 30., a nie 60. XX wieku. Choć samo w sobie jest ładne. Na ściance przedniej słowo Petri jest już nadrukowane zupełnie inną, bardzo nowoczesną czcionką. Podobnie nie grają ze sobą licznik klatek i wskaźnik prześwietlenia/niedoświetlenia. Z tyłu zaś nie silono się już na żadne zabiegi wzornicze i z tamtej strony aparat wygląda kompletnie nieciekawie.

 

Petri 7s.

Petri 7s.

 

Petri 7s.

Petri 7s.

Ale wygląd to sprawa drugorzędna. Petri 7s to dobry aparat, a szczególnym atutem jest obiektyw w wersji 1:1,8. Na kliszy daje świetne efekty; bokeh skojarzył mi się z tym uzyskiwanym w pentaconowym Biometarze… Na obiektywie widnieje napis „Amber C.”, co jest skrótem od „Amber Coated” i oznacza „bursztynowe” (żółte) powłoki antyodblaskowe.

 

Słupek gazowy. Petri 7s. Kodak ColorPlus.

Słupek gazowy. Petri 7s. Kodak ColorPlus.

Producent określał zastosowany w aparacie dalmierz jako „Green-O-Matic”; innowacja polegała na zabarwieniu szkła wizjera na zielono, a szkiełka obrazu nachodzącego na żółto – takie zestawienie nie przeszkadzało w obserwowaniu kadru, a miało pomagać w ustawianiu ostrości. Druga wymyślona przez producenta nazwa powiązana z tym aparatem, „Circle-Eye System” dotyczy okrągłego „oka” elementu selenowego wokół obiektywu. Umieszczenie elementu światłoczułego w korpusie obiektywu powoduje, że światłomierz bierze poprawkę na zamontowane filtry. Po ustawieniu pierwszego parametru naświetlania (czasu lub przysłony) fotografujący patrzy na wskaźnik prześwietlenia/niedoświetlenia na górnym panelu lub w wizjerze i tak dobiera drugi parametr, żeby strzałka znalazła się w położeniu centralnym. Oczywiście przed fotografowaniem należy jeszcze ustawić czułość założonej kliszy – do tego służy osobny pierścień na obiektywie.

 

Petri 7s.

Petri 7s.

 

Firma Petri, która wyprodukowała bardzo wiele ciekawych aparatów (w praktycznie wszystkich formatach – od wielkoformatowych po małoobrazkowe, lustrzanki i dalmierze) i doskonale sobie radziła w erze urządzeń mechanicznych i ręcznych, nie wytrzymała konkurencji firm takich jak Canon, Nikon i Pentax, które pod koniec lat 70. wprowadzały już na rynek mocno zelektronizowane modele… Petri Camera Company zbankrutowała w roku 1977. Szkoda, bo produkowała niezłe aparaty, jakością dorównujące wielu innym ówczesnym japońskim markom.

 

Widzewski gołąb. Petri 7s. Kodak ColorPlus.

Widzewski gołąb. Petri 7s. Kodak ColorPlus.

 

Spłoszony gołąb. Petri 7s. Kodak ColorPlus.

Spłoszony gołąb. Petri 7s. Kodak ColorPlus.

 

Na tle. Petri 7s. Kodak ColorPlus.

Na tle. Petri 7s. Kodak ColorPlus.

 

Dziurafitti. Petri 7s. Kodak ColorPlus.

Dziurafitti. Petri 7s. Kodak ColorPlus.

 

Requiem. Petri 7s. Kodak ColorPlus.

Requiem. Petri 7s. Kodak ColorPlus.

Leave a Comment